1. Teorie
W przeciwieństwie do innych alkoholi – koronnym przykładem mogą być wino lub whisky – wódka jako taka nie ma jednej metodologii testowania uznanej przez wszystkich. Przygotowując stronę Szotyszociki.pl zetknęliśmy się z co najmniej 4 teoriami na temat sposobu zmrożenia, podania, smakowania i oceniania wódki. Zdecydowaliśmy się stworzyć własny system oceny, od którego nie wahamy się robić odstępstw.
Czemu? Ponieważ naczelną ideą tej strony jest, oprócz dobrej zabawy, jej użytkowość.  Naszymi recenzjami chcemy pomóc wszystkim, którzy mają problem z alkoholowym prezentem dla przyjaciół, którzy wybierają się na imprezę i nie mają pomysłu na zakupy procentowe, którzy wreszcie widzieli na półce ciekawą wódkę i zastanawiają się, czy warto ją nabyć.

W naszej opinii bezcelowe byłoby ocenianie napojów spirytusowych wedle sztywnych reguł, mrożenie wódek do idealnych temperatur – nie oszukując się, odsetek osób stosujących te reguły na imprezach jest śmiesznie mały, jeśli w ogóle istnieje. Dlatego oceniamy wódki w takiej postaci, w jakiej zwykle pije się je na imprezach, by ocena naprawdę oddawała wszystkie walory (bądź ich braki), jakich doświadczyć może każdy pijący – niezależnie od tego, czy pije z kieliszka na stopce, który wcześniej stał w zamrażarce przez 37,5 min.

2. Praktyka
Staraliśmy się zebrać najpopularniejsze marki wódki, z czasem sięgamy również po te mało znane – wszystkie jednak dostępne są w Polsce. Oceniamy przede wszystkim smak oraz zapach czystej wódki. Nasze oceny staramy się wyważyć – stąd wielu testerów, z których każdy wystawia indywidualną ocenę. Staramy się w miarę możliwości przeprowadzać testy ślepe – testerzy nie znają marki wódki, którą oceniają, by uniknąć uprzedzeń związanych z nieprzychylnymi opiniami oraz by nie gloryfikować niepotrzebnie produktów z dobrą prasą.

 • 2.1 Wódki czyste
  Wódki czyste przyjęliśmy testować oceniając ich zapach, smak oraz łączenie z najpopularniejszymi softami – colą oraz sokiem – w proporcjach 1:3.
  Nie podajemy konkretnych marek ani coli, ani soku – każdy pije to, co lubi. Sok zazwyczaj jest z czarnej porzeczki, ponieważ przez swoją gorycz bardzo często bywa stosowany do łagodzenia ostrego smaku wódki. W miarę możliwości sprawdzamy również połączenia z dwoma innymi softami – napojem energetycznym oraz izotonikiem (najrzadziej). Napoje energetyczne w połączeniu z alkoholem zaczęły święcić triumfy głównie w klubach, zyskując dużą popularność. Są wódki, które z energetykami komponują się znakomicie, należy jednak pamiętać, by do takich połączeń podchodzić z należytą ostrożnością. Napoje energetyczne zawierają duże ilości kofeiny, która znacząco podnosi ciśnienie. Łączenie kofeiny z alkoholem może znacznie obciążać serce i układ krążenia. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialne podejście do zagadnienia oraz stanowczo odradzamy takie mieszanki alkoholu z napojami energetycznymi osobom z problemami ze zdrowiem. Z kolei napoje izotoniczne okazały się świetnym sposobem barwienia drinków, nadto mają jakoby niwelować cierpienia dnia następnego, gdy z alkoholem przesadzimy. Nie bardzo w to wierzymy, jednak kiedy trafi się okazja, również próbujemy.
 • 2.2 Wódki smakowe
  Wódki smakowe testujemy w nieco ograniczonym zakresie. Oceniamy ich zapach i smak bez domieszek oraz łączenie z najpopularniejszymi softami: colą oraz sokiem. I znów – nie podajemy konkretnych marek, ponieważ uznajemy, że każdy pije to, co lubi. Podczas wyboru smaku soku przy wódkach smakowych stosujemy pełną dowolność: niektóre świetne wódki można zrujnować źle dobranym sokiem, a nie chcemy nic narzucać.
  Oddzielną kwestią jest testowanie z softami niestandardowymi. Czasem testujemy wódki w połączeniach zgoła dziwnych – jak chociażby wódkę orzechową czy czekoladową zmieszaliśmy z mlekiem. Zawsze informujemy o tym w recenzji i dzielimy się naszymi refleksjami na temat takich połączeń.
3. Ocena ogólna
Ocena ogólna opiera się w zasadniczej części na ocenach poszczególnych połączeń oraz zapachu i smaku wódki bez domieszek, które z kolei stanowią wypadkową ocen poszczególnych testerów. Jednak nie są to jedyne czynniki i nie jest to idealna średnia. Równie ważna, przy wystawieniu oceny końcowej,  jest dla nas relacja ceny do jakości. Wódka z segmentu ekonomicznego (poniżej 17zł za pół litra) oceniana jest nieco inaczej, niż wódki kosztujące dwa razy więcej. Zawsze wyjaśniamy w recenzji nasze motywy oceny – a jeśli kogoś zainteresuje temat i zapragnie więcej szczegółów, zapraszamy do kontaktu.

UWAGA
Apelujemy do wszystkich naszych Czytelników o rozwagę. Nie zachęcamy w żaden sposób do spożywania alkoholu – nasze „polecamy” służy jedynie wyrażeniu opinii, nie powinno być odczytywane jako namawianie do spożycia.
Treści zamieszczane przez nas na stronie nie są treściami reklamowymi i nie powinny być jako takie odczytywane.
Zdecydowanie zachęcamy do odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Poprzez odpowiedzialne spożycie rozumiemy zarówno sam wieczór, jak i dzień następny – siadanie za kółko zarówno pod wpływem, jak i na kacu jest niebezpieczne zarówno dla pijącego, jak i wszystkich innych.

Podziel się! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Reddit
Advertisement
Wasze głosowanie
   
Kontakt
Jeśli chcesz skontaktować się z nami w związku z:
- reklamą
- patronatem dla eventu
- treścią recenzji

wyślij mail na adres:
kontakt@szotyszociki.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

_________Uwaga!_________

Strona zawiera treści związane z alkoholem. Prosimy o podanie swojej daty urodzenia

- -